Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
 
Pomnik poległych w I wojnie światowej (Czernina)
6
 
Płyta nagrobna Augusta Schultza
1
 
 
 
 
  ID: 9495830

Paul Schulz



 
Paul Schulz (1875–1945), znamienity rzeźbiarz, którego dzieła zdobią wiele dolnośląskich miast i miasteczek. Artysta urodził się i przez pewien czas także tworzył w Czerninie.Paul Schulz pozostawił po sobie bogatą spuściznę. Jest autorem kilkuset portretów, a także licznych aktów, pomników i nagrobków. W samej Czernienie możemy oglądać przede wszystkim jego rzeźby nagrobne. Znajdują się na miejscowym cmentarzu. Jest to m.in.: nagrobek brata Schulza (ostała się jedynie dolna jego część), pomnik poległych ...
Paul Schulz (1875–1945), znamienity rzeźbiarz, którego dzieła zdobią wiele dolnośląskich miast i miasteczek. Artysta urodził się i przez pewien czas także tworzył w Czerninie.Paul Schulz pozostawił po sobie bogatą spuściznę. Jest autorem kilkuset portretów, a także licznych aktów, pomników i nagrobków. W samej Czernienie możemy oglądać przede wszystkim jego rzeźby nagrobne. Znajdują się na miejscowym cmentarzu. Jest to m.in.: nagrobek brata Schulza (ostała się jedynie dolna jego część), pomnik poległych w I wojnie światowej (dobrze zachowany), nagrobek kobiety w fartuchu i chustce na głowie, z sierpem w jednej ręce i bukiecikiem kwiatów w drugiej (częściowo zniszczony), a także nagrobek ojca Schulza – postać mężczyzny opartego o łopatę (częściowo zniszczony) oraz rzeźby przy murze cmentarnym (np. Płaczka). Dzieła mistrza obecne są także w innych górowskich miejscowościach m.in. w Sądowlu, Witoszycach czy Ślubowie. Znajdowały się także w Górze i Wąsoszu – w obu przypadkach były to pomniki poległych w I wojnie światowej – ale nie zachowały się one do dzisiejszych czasów.
Paul Schulz swój talent objawił światu pracując w warsztacie kamieniarskim. Jedna z jego prac, ukazująca podobiznę młodszego brata, trafiła na wystawę do Wrocławia, gdzie wzbudziła powszechne uznanie. Dzięki temu młody Schulz otrzymał stypendium władz prowincji śląskiej i mógł pobierać nauki w pracowni Christiana Behrensa. Kilka lat później udał się do pracowni Augusta Rodina. Gościł w Paryżu, Londynie, Mediolanie i Rzymie.
Sławę przyniósł mu medal, który wręczył mu sam cesarz Wilhelm II. Było to w 1907 roku podczas Wielkiej Wystawy Berlińskiej. Doceniono wówczas jego naturalnej wielkości półakt męski.
Artysta przez pewien czas prowadził dwie pracownie, we Wrocławiu i rodzinnej Czerninie.

Za
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1925
    komentarze: 0
    Paul Schulz w swojej pracowni rzeźbiarskiej we Wrocławiu.