Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 9411756
Nazwa

ul. Kwoczka Pawła

 
 
UZASADNIENIE

W związku z realizacją obowiązującej uchwały nr XLV/1369/10 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 21 stycznia 2010 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla północnej części zespołu urbanistycznego Jerzmanowo-Jarnołtów we Wrocławiu oraz otrzymaniem wniosku o ustalenie numeracji porządkowej dla budynku mieszkalnego w trakcie budowy zachodzi konieczność nadania nazwy nowej ulicy na terenie Wrocławia. Ustalenie nazwy usprawni komunikację oraz umożliwi nadawanie ...
UZASADNIENIE

W związku z realizacją obowiązującej uchwały nr XLV/1369/10 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 21 stycznia 2010 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla północnej części zespołu urbanistycznego Jerzmanowo-Jarnołtów we Wrocławiu oraz otrzymaniem wniosku o ustalenie numeracji porządkowej dla budynku mieszkalnego w trakcie budowy zachodzi konieczność nadania nazwy nowej ulicy na terenie Wrocławia. Ustalenie nazwy usprawni komunikację oraz umożliwi nadawanie numeracji porządkowej nowopowstającym budynkom położonym na przyległych nieruchomościach. Teren pod ulicę został oznaczone w wyżej wymienionym miejscowym planie jako 2KDD/8 (droga dojazdowa). Nowa nazwa – Pawła Kwoczka - nawiązuje do ulic istniejących na tym terenie – Rodła, Augustyna Kośnego, Janiny Kłopockiej i ks. Bolesława Domańskiego – działaczy Związku Polaków w Niemczech. Nazwa ulicy została zaczerpnięta z Banku Nazw.

Paweł Kwoczek (1904-1975) - polski adwokat i działacz mniejszości polskiej na niemieckim Górnym Śląsku, poseł na Sejm PRL II kadencji (1957–1961) z ramienia ZNAK-u. W latach 20. studiował na uniwersytetach w Würzburgu, Poznaniu i Berlinie. Magisterium z dziedziny prawa uzyskał w 1928 na Uniwersytecie Wrocławskim, następnie zdał egzamin referendarski i asesorski (1932). Podczas nauki udzielał się w polskim ruchu narodowym, był m.in. prezesem Związku Akademików Górnoślązaków "Silesia Superior" w latach 1926–1927, a także współzałożycielem i członkiem Związku Akademików Polaków "Minoritas" oraz "Polonia". Od 1925 był członkiem Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech, zaś w latach 1935-1939 nim kierował. W latach 30. bronił polskich działaczy w procesach politycznych wytoczonych przez władze III Rzeszy. W okresie II wojny światowej więziony w Opolu i KL Buchenwald gdzie był jednym z 5 członków tajnego polskiego komitetu obozowego. Po 1945 został sekretarzem Polskiego Związku Zachodniego w Opolu. Nadal pracował jako adwokat (w Zespole Adwokackim nr 2 w Opolu), był też członkiem władz Naczelnej Rady Adwokackiej. Działał w Klubie Inteligencji Katolickiej w Opolu, będąc członkiem jego zarządu. W latach 1957–1961 sprawował mandat posła na Sejm z okręgu Opole.
Pokaż więcej Pokaż mniej