Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 9411663
Nazwa

rondo Karabona Bohdana

 
 
UZASADNIENIE
projektu uchwały Rady Miejskiej Wrocławia w sprawie
nadania nazwy ulicy na terenie Wrocławia

Z wnioskiem o upamiętnienie Bohdana Karabona poprzez nazwanie ronda u zbiegu ulic Benedykta Polaka i Michała Wrocławczyka wystąpiło Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia.
Profesor Bohdan Karabon (1928-2010) przyjechał do Wrocławia z rodziną w 1945 roku. Wraz z pierwszym rocznikiem polskich studentów rozpoczął naukę na Politechnice Wrocławskiej i pozostał związany z tą uczelnią przez ...
UZASADNIENIE
projektu uchwały Rady Miejskiej Wrocławia w sprawie
nadania nazwy ulicy na terenie Wrocławia

Z wnioskiem o upamiętnienie Bohdana Karabona poprzez nazwanie ronda u zbiegu ulic Benedykta Polaka i Michała Wrocławczyka wystąpiło Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia.
Profesor Bohdan Karabon (1928-2010) przyjechał do Wrocławia z rodziną w 1945 roku. Wraz z pierwszym rocznikiem polskich studentów rozpoczął naukę na Politechnice Wrocławskiej i pozostał związany z tą uczelnią przez całą swoją bogatą karierę. Był specjalistą w dziedzinie technologii chemicznej węgla, w swoim dorobku ma 63 publikacje naukowe i pięć książek. Był nauczycielem wielu pokoleń inżynierów chemików, opiekunem ponad 60 prac magisterskich i promotorem sześciu prac doktorskich. Pełnił liczne funkcje na Politechnice Wrocławskiej, m.in. Prodziekana Wydziału Chemicznego (1968-1972), zastępcy dyrektora Instytutu Chemii i Technologii Nafty i Węgla (1973-1978), kierownika Zakładu Chemii i Technologii Węglopochodnych (1968-1991). W latach 1984-1986 i 1990-1993 był członkiem Senatu Politechniki Wrocławskiej. Za swoje zasługi został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W okresie PRL był represjonowany z powodu podpisania "Apelu do Społeczeństw Polski i Świata" w sprawie uwolnienia jedenastu byłych przywódców NSZZ "Solidarność" i KOR, co skutkowało m.in. zastrzeżeniem wyjazdów za granicę do wszystkich krajów świata w latach 1984 - 1987. Pod koniec życia napisał autobiograficzną książkę "Z Wilna do Wrocławia", opisującą losy rodziny Karabonów w przedwojennym i wojennym Wilnie oraz powojennym Wrocławiu. Książka ta doczekała się dwóch wydań i jest ciekawym źródłem informacji o realiach życia w naszym mieście w jego okresie pionierskim oraz w długich latach odbudowy.
Profesor Bohdan Karabon zmarł 15 listopada 2010 roku i został pochowany na Cmentarzu św. Wawrzyńca. Rondo u zbiegu ulic Benedykta Polaka i Michała Wrocławczyka to miejsce odpowiednie dla tego patrona, ponieważ profesor Kara-bon zawsze mieszkał w jego okolicy - najpierw na ul. Lompy, następnie w Domu Naukowca na pl. Grunwaldzkim i ostatecznie na ulicy Damrota. Jego wieloletnie miejsce pracy - Wydział Chemiczny Politechniki Wrocławskiej również znajduje się w pobliżu.
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 2022-06-24
    komentarze: 0
    Rondo Bohdana Karabona. Widok z ul.B.Polaka.
  • Data: 2022-07-02
    komentarze: 0
    Osiedle Polaka 14, widok z ronda Bohdana Karabona.