MENU
Kąpielisko Nowa Karczma, a w rzeczywistości obszar o dużych walorach krajobrazowych, bogaty w gatunki fauny i flory.

Dodał: mia° - Data: 2004-12-18 02:47:06 - Odsłon: 7297
27 lipca 2004


Nowa Karczma (niem. Neusand lub Sandberg[1]) – wiejskie osiedle w zachodnim Wrocławiu, część osiedla Pracze Odrzańskie. W granicach miasta od 1928.
Położone na lewym brzegu Odry i na prawym brzegu Bystrzycy u jej ujścia. Do Nowej Karczmy prowadzi ulica Karczemna, w swoim końcowym odcinku z nawierzchnią żużlową; od obu rzek teren Nowej Karczmy oddzielony jest wałem przeciwpowodziowym – groblą Pilczycko-Pracką. W miejscu zbiegu odcinków grobli biegnących wzdłuż Odry i wzdłuż Bystrzycy znajduje się Szaniec Pandurów – resztka nieistniejących już fortyfikacji broniących przeprawy przez Odrę.
Określenie Sandberg (Piaskowa Góra) pojawia się po raz pierwszy w 1542, kiedy miejsce to przeszło na własność Szpitala Wszystkich Świętych (obecny Szpital Wojewódzki im. Babińskiego). Ale nazwa ta odnosi się prawdopodobnie do piaszczystej łachy nadodrzańskiej, widocznej do dziś, a nie do wsi, która powstała później. W 1845 wzmiankowana jest karczma, od której pochodzi obecna nazwa[2].
Osiedle składa się z kilku budynków – kilka zamieszkanych lub użytkowanych gospodarczo, kilka całkowicie zrujnowanych.
Do osiedla dojeżdżają niektóre kursy linii autobusowej 103 (Plac Solidarności - Janówek).
Źródło opisu - Wikipedia za: [1] Mały słownik nazewnictwa krajoznawczego Śląska, Wrocław 1990, tom 1, str. 12; [2] Zygmunt Antkowiak: Wrocław od A do Z. Wrocław-Warszawa-Kraków: Ossolineum, 1991. ISBN 83-04-03723-8. s. 215.

mia°

Poprzednie: Wzgórze Polskie (Bastion Ceglarski) Strona Główna Następne: Widoki z wieżowca Poltegoru