Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Hurtownia artykułów metalowych W. Fantiniego, ul. Długa, Wrocław
Hellrid: Przecież to wygląda jakby AI to wygenerowało, co co chodzi z tym zdjęciem?
Dom nr 7, ul. Klimasa Czesława, ks., Wrocław
pavelo: Domyślam się. Mnie by interesowało, jak wysokie, na ilu mieszkańców, ile aut itd. Plus wszystkie eLki, to tu będzie się działo...
pl. Muzealny, Wrocław
stap: To może być też wykop pod jakąś rurę itp.
Klub policyjny Śnieżka, pl. Muzealny, Wrocław
Virzzz: Urządzenia do pomiaru czasu noszone na wszelakich kończynach to chyba też oni....
Liceum Ogólnokształcące nr XII, pl. Orląt Lwowskich, Wrocław
Wolwro: Teraz tylko Shift+F5 i odwrócone :)

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Wolwro
Wolwro
Wolwro
Wolwro
Wolwro
Wolwro
Wolwro
morgot
Parsley
Parsley
mietok
Danuta B.
Parsley
Parsley
Popski
Mmaciek
Alistair
Alistair
kitapczy
TW40
Hellrid

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Kościół św. Augustyna
Autor: maras°, Data dodania: 2017-02-17 13:37:19, Aktualizacja: 2017-02-18 00:31:36, Odsłon: 1441

Dzieje kościoła od Johannes Kirche do św. Augustyna

Dzisiejszy kościół św. Augustyna wzniesiony został staraniem parafii przy nieistniejącym już dzisiaj kościele Zbawiciela (Stadt-Pfarrkirche zu St. Salvator). Zgodnie z ówczesnym zwyczajem rozpisany został konkurs. Jednak mimo nagrodzenia prac, żadnego nie skierowano do realizacji. Do budowy, zgodnie z sugestiami Krajowego Radcy Budowlanego Blümnera, wybrano projekt A.Böttchera i R.Gazego obejmujący kościół i dom parafialny (miał on służyć celom edukacyjnym i integracyjnym). Prace rozpoczęto na gruntach uzyskanych częściowo z darowizny a częściowo z zakupu. Kamień węgielny położono 16 września (lub października) 1906 r., a uroczyste poświęcenie świątyni miało miejsce 28.11.1909 r.

 
 


     Po wojnie Konsystorz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego prowadził rozmowy w sprawie sprzedaży kościoła zniszczonego w 45% podczas działań wojennych parafii św. Augustyna. Jednakże kwota jaką chcieli uzyskać ewangelicy, choć stanowiła jedynie ~10% kosztów późniejszego remontu, nie została zaakceptowana przez katolików, którzy 01.03.1948 r. zawarli 3-letnią umowę dzierżawną. Kościół jako świątynię rzymsko-katolicką poświęcono 04.09.1949 r. Odbudowany i w pełni przystosowany dla celów duszpasterstwa katolickiego staraniem duszpasterzy parafii - Braci Mniejszych Kapucynów kościół został rekonsekrowany 8 grudnia 1983 przez Metropolitę Wrocławskiego Ks. Kard. Henryka Gulbinowicza.

     Zgodnie z duchem epoki ewangelicy wybudowali eklektyczny, monumentalny kościół z elementami secesyjnymi, romańskimi, a nawet bizantyjskimi. Jest to budowla centralna na planie krzyża greckiego z 9 wieżami. Transept zamknięty półkolistą absydą otoczoną wieńcem amfiladowo połączonych zakrystii i kaplic. Na skrzyżowaniu naw i transeptu wybudowano masywną, nie łączącą się przestrzennie z wnętrzem kościoła, czteropiętrową wieżę nakrytą strzelistym ostrosłupowym hełmem (jedną z najwyższych - 78 m - wież we Wrocławiu). Dolną i najwyższą kondygnację wieży otaczają tarasy z balustradami. Naroża tych balkonów zdobią po 4 wieżyczki zwieńczone ostrosłupowymi hełmami (wszystkie hełmy kryte blachą miedzianą). Elewacje drugiej kondygnacji (niewidoczne z poziomu gruntu) mają po 7 prostokątnych otworów okiennych nad którymi umieszczono wydatny, piaskowcowy fryz ząbkowy. Nad nim (3 kondygnacja) prostokątne miedziane tarcze zegarów. Elewacje najwyższej kondygnacji posiadają po 5 prostokątnych otworów, nad którymi umieszczono szereg medalionów tarczowych, a nad nimi fryz z profilowanych ciosów różnej wielkości. Cała (murowana z cegły) bryła kościoła oblicowana została kamieniem ciosowym (w formie rustyki) z gładkim cokołem, obramieniem okien oraz pilastrami w narożach. Laski i nadproża okienne płaskorzeźbione w kamieniu.

 

     Bardzo ciekawe (zarówno pod względem wykonania, jak i treści nawiązującej do wezwania kościoła) są piaskowcowe portale zewnętrzne wykonanych przez R.Schipke (twórcę m.in. dekoracji portalu Politechniki Wrocławskiej od ul. Norwida). Trzy z nich znajdują się w elewacji północnej, zaś w południowej i zachodniej po jednym. Pierwszy portal boczny po północnej części prezbiterium w górnej części pilastrów zawiera reliefy przedstawiające Adama i Ewę oraz Michała Archanioła z mieczem. W półkolistym tympanonie dwie kobiety u źródła, nad którym leci gołębica (Duch Święty). Pilastry drugiego portalu zdobi ornament złożony z wazonów z trzema kwiatami oraz putt. Całość spowija stylizowana wić roślinna. Belkę nadproża zdobi symbol św. Łukasza Ewangelisty - uskrzydlony wół. W tympanonie relief przedstawiający Boże Miłosierdzie (pelikan karmiący pisklęta). Trzony pilastrów trzeciego z portali w elewacji północnej zdobią kwadraty wypełnione naprzemiennie motywami ośmiopłatkowego kwiatu i główkami putt (kobiet?) w obramieniu z liści akantu. Belkę nadproża zdobi medalion z symbolem św. Jana Ewangelisty - orłem, zaś w tympanonie krzyż w koronie cierniowej, flankowany medalionami z kwiatami takimi jak na pilastrach.
     Portal elewacji południowej jest odpowiednikiem środkowego portalu elewacji północnej, różni się jednak wzorem flankujących go pilastrów, a belkę nadproża zdobi medalion z symbolem św. Marka Ewangelisty - uskrzydlonym lwem. Nad nim w naczółku kielich adorowany przez stojące na konsolkach puttach.

     Główne wejście do kościoła prowadzi przez portal w elewacji zachodniej. Na cokołach pilastrów flankujących ten najbardziej reprezentacyjny z portali umieszczono plakiety przedstawiające po trzy śpiewające putta trzymające otwartą księgę (na pilastrze południowym) lub z rozpostarty zwój (na północnym). Na samych pilastrach stoją miedziane figury aniołów trzymające misy z przedstawieniem głowy św. Jana Chrzciciela (od południa) i orła (od północy). Głowice pilastrów wspierających architraw zdobią stylizowane szyszki z liśćmi akantu. Nad architrawem, chroniony przez pulpitowy daszek, relief przedstawiający chrzest Chrystusa w Jordanie. Oryginalna brama wykonana była z brązu zachowała się z niej tylko partia górna z kartuszem przedstawiający Baranka Paschalnego. W prostokątnej kruchcie zachodniej przekryty sklepieniem kolebkowym stoi marmurowa kropielnica z ośmioboczną czaszą wspartą na kolumience oraz neobarokowy krucyfiks.


     Centralna część nawy głównej została przekryta płaską kopułą, z dolną krawędzią zdobioną opaską z naprzemienne ułożonymi główkami putt i stylizowaną wicią roślinną. W czaszy okrągły otwór obwiedziony opaską ze złotymi guzami. Poniżej kopuły na pendentywach, w ośmiobocznych medalionach Chrystus przedstawiony jako Rybak, Dobry Pasterz, Siewca i Rolnik. Wyposażenie prezbiterium z absydą przekrytą konchą po wojnie uległo zmianie. Ołtarzowy krucyfiks, wykonany z jednego kawałka marmuru kanaryjskiego, tak jak portale dzieło R.Schipke, w 1966 r. został przesunięty na ścianę absydy.

 

Mozaiki wykonane w 1978 r. przez J.Stańdę. Po prawej stronie od ołtarza przyścienna ambona wykonana z czarnego marmuru przez Th. v. Gosen (m.in. Amor na pegazie nad Fosą i Justitia nad wejściem do gmachu sądu). W 3 płycinach trzonu ambony figury aniołów z nimbami nad głową. W dolnej partii schodów postać siedzącego mężczyzny podpierającego ręką głowę - autoportret artysty.      W ramionach krzyża empory wsparte na półokrągłych arkadach na betonowych kolumnach z neoromańskimi głowicami. Nad emporami rozpostarte jest sklepienie kolebkowe, zaś pod nimi żaglaste na gurtach. Łuki arkad i filarów kopuły, jak również gurty sklepień bocznych zdobione kwadratowymi kasetonami.
     Dwa duże witraże boczne zostały wykonane wg proj. J.Stańdy z 1977 r. Witraż po lewej stronie przedstawia św. Franciszka z Asyżu, Patrona Zakonu Kapucynów, a nad prawą emporą Maryję w chwale całego Kosmosu. Pierwotne witraże przedstawiały: po stronie południowej Wesele w Kanie Galilejskiej lub i Ostatnią Wieczerzę, a od północy Wskrzeszenie Łazarza. Tak jak organy (obecne są z lat 60-tych) witraże te nie przetrwały wojny.
     W prawej kaplicy bocznej znajduje się cudowny, łaskami słynący obraz Matki Boskiej Pocieszenia, przywieziony przez repatriantów z Hodowicy pod Lwowem. Dzięki niemu 30. IV. 1961 roku kościół został wyniesiony do rangi Sanktuarium Maryjnego dla całego Dolnego Śląska. Dla katolików Matka Pocieszenia jest szczególną Patronką rodzin i młodych małżeństw.

Za Antkowiak Z. "Kościoły Wrocławia", Wrocław 1991.

------------------------------------------

EWANGELICCY DUCHOWNI Parafii św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu

(wg Ulrich Bunzel "Entstehen und Vergehen der evangelischen Kirchen Breslaus")

      Reinhardt od 1912 r. (od 1946 był Dziekanem Miejskim Wrocławia); Müller Lic. od 1918 r.; Loheyde od 1929 r. (śœmiertelnie ranny w 1945); Alberty od 1935 r. (poległ w 1942; Burchard od 1939 r. (zm. w 1960); Dubke od 1942 r.; Albertz od 1939 r. (był też burmistrzem Berlin-West); Leder od 1944 r.

 


/ / / / 86-90 /