Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 531336

Strumień Mokrzyca

Burgweider Westgraben 
Mokrzyca – strumień długości około 4 km w północnej części Wrocławia. Początek swój bierze w rejonie ulic Ługowej, Ałunowej i Kątowej na północ od Poświętnego, na pograniczu z Polanowicami. Kieruje się na zachód, przecinając ul. Żmigrodzką, następnie wzdłuż południowej granicy osiedla Widawa kieruje się ku Lipie Piotrowskiej; tam przecina ul. Pełczyńską (w rejonie skrzyżowania z ul. Tymiankową) oraz biegnącą wzdłuż Pełczyńskiej linię kolejową do Poznania, po czym kończy swój bieg w sieci rowów melioracyjnych ...
Mokrzyca – strumień długości około 4 km w północnej części Wrocławia. Początek swój bierze w rejonie ulic Ługowej, Ałunowej i Kątowej na północ od Poświętnego, na pograniczu z Polanowicami. Kieruje się na zachód, przecinając ul. Żmigrodzką, następnie wzdłuż południowej granicy osiedla Widawa kieruje się ku Lipie Piotrowskiej; tam przecina ul. Pełczyńską (w rejonie skrzyżowania z ul. Tymiankową) oraz biegnącą wzdłuż Pełczyńskiej linię kolejową do Poznania, po czym kończy swój bieg w sieci rowów melioracyjnych na polu irygacyjnym między Świniarami a Rędzinem.
Przed uporządkowaniem w XIX i XX stuleciu biegu rzeki Odry w okolicach Wrocławia, wymuszonym m.in. narastającymi potrzebami żeglugowymi, Mokrzyca płynąca jednym z licznych w tym rejonie koryt powodziowych rzek Odry i Widawy kończyła swój bieg wcześniej, w meandrującej między Różanką a Polanowicami Odrze. Od około połowy XIX wieku, kiedy starorzecze Odry zanikło i kiedy wytyczono w najbliższej okolicy sztuczny strumień Trzciana, bieg Mokrzycy ustalony został w obecnym kształcie. Do roku 1945 strumień ten nosił nazwę Burgweider Westgraben, czyli "Rów Polanowicki", (Burgweide-West to niemiecka nazwa wsi, która dziś znana jest jako wrocławskie osiedle Polanowice).

Za
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

 • Data: 2008-07-08
  komentarze: 0
  Strumień Mokrzyca wypływający z przepustu pod ulicą Żmigrodzką. ...
 • Data: 2021-04
  komentarze: 0
  Strumień Mokrzyca przed pompownią ścieków Polanowice.
 • Data: 2021-04
  komentarze: 0
  Strumień Mokrzyca pomiędzy pompownią ścieków Polanowice, a domami ...
 • Data: 2021-04
  komentarze: 0
  Strumień Mokrzyca blisko pompowni ścieków Polanowice.
 • Data: 2021-04
  komentarze: 0
  Strumień Mokrzyca przy pompowni ścieków Polanowice.