Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Grabiszynek
Danuta B.: Szkółkarze też pewno poszkodowani, skoro moje trzy niecierpki zmarzły, fuksję na noc przytulę w domu, bo tez nie wygląda dobrze. A przecie w tych punktach sprzedaży wszystko stoi na zewnątrz.
Krasnal Topruś, Wrocław
Szyszka: Nie widzę go w bazie krasnali.
Dworzec towarowy (dawny), ul. Madalińskiego Antoniego, gen., Wrocław
Danuta B.: To i sąsiednie zdjęcie (podobne) odpisałam od biurowca Cargo, bo go na żadnym nie widać. Przypięłam do dworca towarowego, który wymaga jednak uszczegółowienia. Na razie tak zostaje.
Wrocławski Park Przemysłowy - obszar ARCHIMEDES, ul. Robotnicza, Wrocław
morgot: Tak, tu przy lewej krawędzi widoczny komin i budynki ze zdjęcia. Ale czy datowanie jest poprawne? Nie widać innych hal z kominami.
Dworzec towarowy (dawny), ul. Madalińskiego Antoniego, gen., Wrocław
Zdzisław K.: Przed 1970 rokiem w pierwszych widocznych oknach na parterze znajdowały się biura dyspozytora PSK. Przedsiębiorstwo Spedycji Krajowej. Jedyny ślad po przedsiębiorstwie.
Hala sportowa Brückenaue, ul. Osobowicka, Wrocław
Danuta B.: Wpisana do rejestru zabytków z końcem lutego br.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

McAron
Wolwro
Krzysztof Bach
Sendu
Danuta B.
Szyszka
Alistair
Danuta B.
Ireneusz1966
FM
kitapczy
Krzysztof Bach
morgot
Popski
Popski
Mmaciek
Alistair
Mmaciek
Alistair
Popski
Alistair

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Wieże odpowietrzające na terenach wodonośnych
Autor: Waclaw Grabkowski°, Data dodania: 2010-01-09 14:29:05, Aktualizacja: 2019-04-24 13:33:14, Odsłon: 4335

Nowa wieża

Na terenach wodonośnych MPWiK w 2001 roku wzniesiono nową wieżę odpowietrzającą na ujęciu lewarowym wody dla miasta Wrocławia, według projektu arch. Marka Szurleja. Twórca budowli dostosował swoją wizję do podobnych obiektów istniejących w obrębie ujęć wodnych, które powstały na początku XX wieku.
Wieża stanowi obudowę rurociągu próżniowego o wysokości ok. 10 m, wykonanego w celu odpowietrzenia lewaru, tj. rury transportującej ujmowaną wodę surową ze studni na terenach ujęć do obiektów uzdatniania. Sześć wież stanowią niewielki fragment infrastruktury związanej z pozyskiwaniem i uzdatnianiem wody, jaka powstała u progu minionego stulecia. Wszystkie wieże zostały zaprojektowane w jednej konwencji z elementami regionalnymi i wzorami zaczerpniętymi z willowej architektury Wrocławia. Nowa budowla, według projektu Marka Szurleja, została wykończona w cegle klinkierowej z dachem namiotowym krytym dachówką. Dach został wykonany w konstrukcji tradycyjnej jako namiotowy z królem i podwójnym układem kleszczy nad płaszczyzną murłat. W pokryciu dla ograniczenia cięcia zastosowano małe dachówki wieżyczkowe o szerokości 9 cm i odpowiednio zmniejszone gąsiory. Dla wieży nie przewidziano rynien, więc okap dachu został zaprojektowany tak, aby odprowadzał wodę poza lico ściany. Dach wieńczy kula z blachy cynkowej. Detal cokołu i stopień wejściowy zostały wykonane z granitu strzegomskiego. Przy wznoszeniu budowli murarze i cieśle w niczym nie ustępowali swym kolegom sprzed wieku. Inspektorem nadzoru z ramienia inwestora był Andrzej Zawada.

• TERENY WODONOŚNE to 1026 hektarów łąk i stawów na południowym wschodzie miasta. Położone są one sześć kilometrów od centrum miasta, w obrębie samego Wrocławia, jak i gminy Święta Katarzyna. Obszar ten już pod koniec XIX wieku został przeznaczony do uzdatniania wody.
• Pierwsze studnie poborowe i rurociągi powstały tu w latach 1902-1904. Wtedy też do użytku została oddana przepompownia Świątniki.
• Woda, którą dostarcza MPWiK pochodzi z rzeki Oławy, zaś ją zasila Nysa Kłodzka czerpiąca ze źródeł w Sudetach.
• Sieć wodociągowa MPWiK ma 1855 km długości, tyle ile wynosi odległość z Wrocławia do Dublina w Irlandii.
• Tak samo jak na początku XX wieku, tak i obecnie na tereny wodonośne wodę z Oławy pompuje pompownia Czechnica. Trafia ona do liczącej 21 kilometrów sieci rowów i kanałów nawadniających, które rozprowadzają ją do 63 stawów infiltracyjnych o łącznej powierzchni niemal 60 hektarów.
• Od sprawnej pracy zastawek w poszczególnych zbiornikach uzależniona jest efektywność procesu infiltracji, który polega na nabraniu przez wodę powierzchniową lepszych właściwości wody podziemnej. Odpowiada za to wiele procesów biologicznych, chemicznych i fizycznych zachodzących podczas kilkutygodniowego przebywania wody w gruncie.
• Woda poddana procesowi infiltracji pobierana jest z całego obszaru terenów wodonośnych. Wykorzystywana jest do tego celu sieć 558 studni poborowych dostarczających ją rurociągami do trzech pompowni: Radwanice, Świątniki i Bierdzany.
• Charakterystycznymi punktami na trasie przepływu polepszonej już wody są wieże odpowietrzające Zadaniem tych (dziesięciometrowej wysokości i doskonale komponujących się z otoczeniem ciekawą architekturą) budowli jest utrzymanie próżni w rurociągach lewarowych, tak by woda bez przeszkód trafiała do Zakładu Uzdatniania Wody ,,Na Grobli”, a z niego do mieszkań wrocławian.

Wykorzystano informacje z: ,,Biuletyn Informacji Publicznej”, MPWiK , ,,Świat Klinkieru i Dachówek".

Wacław Grabkowski

 

Zdjęcie nr 1

 


/ / / / 2 /
/ / / /