Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Krasnal Kanonier Antek, Wrocław
Zdzisław K.: To pocisk nie do tej armaty :((
Zdjęcia niezidentyfikowane (Wrocław), Wrocław
pavelo: Całkiem możliwe, że ten napis to Heringe. Byłoby dobrze, jakby tak jeszcze sprawdził kol. pietrzepawle w adressbuchach z 1911 lub 1912, czy faktycznie wcześniej też handlowano tam rybami. Jakoś ciężko mi znaleźć inne podobnie wyglądające skrzyżowanie...
Budynek nr 1-9, ul. Chachaja Władysława, Wrocław
Zdzisław K.: W tle osiedle Nowy Oporów.
Brama Cesarska, Wrocław
Irena Wolanin: Dzięki.
Nastawnia, Wrocław
Popski: Założyłem obiekt.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

mietok
Iras (Legzol)
Hellrid
Hellrid
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Alistair
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Alistair
Alistair
Alistair
MacGyver_74
Sendu
Parsley
Sendu
Rob G.

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Oczyszczanie miasta
Autor: bonczek/hydroforgroup/°, Data dodania: 2008-08-28 09:06:07, Aktualizacja: 2008-08-28 09:06:07, Odsłon: 3216

Początki
Troszeczkę mnie natknęło w tym temacie po spacerze podwórkami Ołbina gdzie śmiecie po prostu walają sie pomiedzy blokami a kosze i kontenery od wieu dni stoją przepełnione.
Początki dbania o wygląd i porządek w mieście swój usystematyzowany sposób uzyskały w XIV i XV wieku. Wtedy to ten obszar dbałości o miasto przypadł zarządowi masztalerni. Oprócz nieczystości masztalernia zajmowała się opieką nad łąkami, polami, sprzedażą sianokosów, utrzymaniem i opieką straży miejskiej i gońców Rady Miejskiej. Sama Masztalernia podlegała bezpośrednio urzędowi budowlanemu i liczyła zgoła 50 koni w 1557 r. W natłoku skarg i niezadowolenia mieszkańców Wrocławia w 1559 roku Rada miejska przyęła na siebie obowiązek wywozu smieci furmankami miejskimi za opłatą 4 halerzy za każdy łokieć długości frontu nieruchomości przylegającej do ulicy. Ciekawe to byo w istocie bo opłata zależała od wielkości budynku a nie ilości śmieci co nie zawsze szło w parze. Kolejny przełom w walce ze smieciami to rok 1774, kiedy to panujący Fryderyk II wydał na zasadzie edyktu nowy regulamin porządkowy dla Wrocławia. Podzielił w nim miasto na cztery obwody, dla których przypisano jednakowe przepisy okreslające normy oczyszczania miasta i wywozu śmieci. Do XIX wieku Wrocławianie ochoczo wszelki smieć gromadzili na ulicach przed domami. Można o tym przeczytać chocby w notatkach policji sporządzonych w 1809 roku. W tamtym okresie za śmieciarki służyły wózki dwukołowe i czterokołowe kryte matą z łoziny (witki wierzbowej). Od 1906 roku wywóz nieczystości odbywał się w specjalnych do tego wózkach bezpyłowych typu "Archimedes". Miasto liczyło sobie wtedy około 200 takich pojazdów. Mieszkańcy w specjalnie wyznaczonych wtedy dniach tygodnia wysypywali śmieci do wozów, które odjeżdżały do wartowni gdzie je łączono po 4 do 6 sztuk i taki "pociąg" odwożono nastepnie na wysypisko. Nie zawsze jednak wszystkie nieczystości trafiały na bezużyteczne wysypiska. Służyły także do zasypywania dołów, parcel położonych w zagłębieniach i nieużytków. Szczególnie miało to miejsce na Gądowie, Pilczycach i Niskich Łąkach. Ze śmieci także usypywano wzgórza co miasto uważało w owym okresie za doskonałe rozwiązanie. Ilość wywożonych wówczas nieczystości oscylowała w granicach od 750 do 1050 m3 dziennie. Powierzchnia oczyszczanego w ten sposób miasta wynosiła 240 ha. Fekalia, osad kanałowy i ścieki wywożono specjalnymi samochodami a do wywozu odpadków i gruzu przeznaczono specjalnie utworzonych 12 punktów w i po za granicami miasta.

bonczek/hydroforgroup/2008 na podstawie "Wrocław rozwój urbanistyczny" 1956 Warszawa

/ / /